Marius Mariș által megörökített pillanat |
www.the-workaholi.com | www.komiti.media

Lector: Dr. Cristina CIOVÂRNACHE adjunktus

Tanfolyam kezdési időpontja: 05.10.2022

A kurzus célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek a modern perzsa nyelv írás-, hangtani, lexikai és nyelvtani rendszerével, és alapvető kommunikációs készségeket szerezzenek perzsa nyelven. Az elméleti fogalmakat nyelvtani gyakorlatok, gyakorlati alkalmazások, fordítások és beszélgetések erősítik meg írott szövegek vagy audio/video anyagok alapján, amelyek különböző kommunikációs helyzetekkel, valamint perzsa kulturális témákkal (irodalom, történelem, művészet és civilizáció, társadalom stb.) foglalkoznak.

2. kiadás

A tanfolyam időtartama: 05.10.2022-01.07.2023

Értékelés dátuma: 07.09.2023

A tanúsítványok kiadásának időpontja: 20.09.2023

Tanfolyam díja: 2500 lej

(50% kedvezmény az UBB munkatársainak)

  • Egyéb tanulók: 10% két kurzus esetén, 15% három kurzus esetén, 20% négy kurzus esetén, 25% öt kurzus esetén, 30% hat vagy több kurzus esetén.
  • Két részletben történő fizetés lehetősége (félévenként külön-külön)

I. kiadás – 11.11.2021 – 01.07.2022

Általános célkitűzések: A kurzus célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek a modern perzsa nyelv írás-, hangtani, lexikai és nyelvtani rendszerével, és alapvető kommunikációs készségeket szerezzenek perzsa nyelven. Az elméleti fogalmakat nyelvtani gyakorlatok, gyakorlati alkalmazások, fordítások és írott szövegeken vagy audio/video anyagokon alapuló beszélgetések erősítik meg, amelyek különböző kommunikációs helyzetekkel, valamint a perzsa kultúra témáival (irodalom, történelem, művészet és civilizáció, társadalom stb.) foglalkoznak.

A kurzus felépítése:

1-3. előadás: Bevezető előadás; perzsa ábécé; írás, átírás, kiejtési gyakorlatok; egyszerű üdvözlések, búcsúzások, bocsánatkérések, köszönetek stb.

4. előadás: Az ábécé ismétlése és helyesírási problémák; személyes és mutató névmások; számok 1-től 100-ig; alapvető társalgási szerkezetek.

5. előadás: mondatszerkezet; a „lenni” és a „birtokolni” ige; kérdőszók; bemutatkozó formulák és személyes adatok (életkor, foglalkozás, nemzetiség stb.).

6. előadás: Főnevek (determináns és nem determináns kategória, többes szám); idő és naptár kifejezése (a hét napjai, hónapok, évszakok, iráni ünnepek)

7. előadás: Melléknév és határozószó (osztályozás, összehasonlítási fokozatok); izafet (birtokos jelzős szerkezet) és izafikus láncok; leírások (fizikai jellemvonások és tulajdonságok, város, lakóhely stb.).

8. előadás: A névmások és a birtoklás kifejezése; családi kapcsolatok; ismétlés

9. előadás: Perzsa igei rendszer, a praeteritum képzése és használata; vásárlás, piac / szupermarket / bazár

10. előadás: A jelen idejű kijelentő mód képzése és használata; mindennapi tevékenységek, szabadidő, hobbi

11. előadás: Felszólító mód; tájékozódás a városban, információk kérése és közlése

12. előadás: Konjunktív és modális igék jelen ideje; étteremben/kávézóban/kávézóban, iráni konyha (ételek, italok, ízek)

13. előadás: Elbeszélő múlt; múltbeli események (cselekedetek, személyes tapasztalatok, látott/olvasott események) elbeszélése.

14. előadás: Szóvégi határozók és az egyszerű múlt; utazás – közlekedési eszközök, szállás, úti okmányok stb.

15. előadás: Múltbeli kötőmód; vélemények, szándékok, vágyak, félelmek, előfeltevések kifejezése

16. előadás: Passzív diatézis; személytelen igék enklitikus (saját hangsúly nélküli) névmásokkal; az orvosnál – testrészek, egészség, betegségek, állapotok és érzések.

17. előadás: Régmúlt idő; intézmények, hatóságok és közszolgáltatások (bank, posta stb.); az udvariassági rendszer perzsa nyelven (ta’arof).

18. előadás: A jövő idő; gyakorlatok, párbeszédek és szövegek „utazási tervek Iránban” témakörben (látnivalók, földrajzi jellemzők, kulturális nevezetességek).

19. előadás: A mondatszerkesztés elemei és az alárendelő mondatok főbb típusai; levelek/e-mailek írása.

20. előadás: A perzsa köznyelv sajátosságai; szövegek, gyakorlatok és ismétlő alkalmazások a szókincs és a nyelvtani szerkezetek megerősítésére